Rozwój cyfryzacji, a dyski twarde.
Od dłuższego czasu dotyka nas stały rozwój cyfryzacji, który możemy zaobserwować na własnych oczach. Taka kolej rzeczy jest spowodowana stałą chęcią rozwoju dla m.in. co raz większej wygody człowieka.
Przykładem efektu rozwoju tej dziedziny są przenośne dyski zewnętrzne, które umożliwiają komfortowe przenoszenie danych przykładowo z jednego komputera na drugi.
Czym jest przenośny dysk zewnętrzny?
Przenośny dysk zewnętrzny można porównać do zwykłego dysku twardego. Jednak znaczącą różnicą jest fakt, iż przenośny dysk zewnętrzny można podłączyć najczęściej za pomocą kabla USB. Jeżeli chodzi o zasilanie takiego dysku, to można je zasilać bezpośrednio po podłączeniu kabla albo poprzez dodatkowy zasilacz. Taka kolej rzeczy powoduje łatwość w użytkowaniu tego sprzętu, a zarazem większą swobodę w przenoszeniu danych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie przenośnego dysku zewnętrznego?
Istnieje parę czynników na które warto zwrócić szczególną uwagę. Warto przy wyborze dysku skupić się na:
- Rodzaju dysku: SSD (szybszy, ale droższy) czy HDD (większa pojemność mniejszym kosztem względem dysku SSD).
- Pojemności dysku – tutaj zależnie od tego ile miejsca potrzebujemy na dysku, Istnieją wersje od 120 GB do 5TB (5000 GB).
- Interfejsie – czyli w jaki sposób będziemy podłączali nasze urządzenie. Najbardziej uniwersalną opcją jest USB. Można też wybrać opcję połączenia bezpośredniego, czyli Wi-Fi czy też specjalne sposoby podłączenia, takie jak: Thunderbolt, eSATA, FireWire, NAS lub mini SAN.
- Prędkości obrotowej: 5400 obr./min. (cichsza praca) czy 7200 obr./min (bardziej wydajna praca).
- Rozmiarze – tutaj możemy wyróżnić 2,5 cala oraz 3,5 cala. Dyski o mniejszym rozmiarze, są naturalnie lżejsze oraz bardziej poręczne. Natomiast dyski większe gabarytowo o tej samej pojemności będą tańsze.
- Dodatkowe funkcje – mobilność oferowana przez ten rodzaj dysku może stać się poważną wadą, ze względu na większą odpowiedzialność. Osoba mająca ważne informacje na dysku musi dodatkowo zadbać o to, aby te urządzenie nie dostało się w niepowołane ręce. Dlatego też część dysków oferuje możliwość szyfrowania danych.
Jakie istnieją wady takiego zakupu?
Dyski zewnętrznie pomimo swoich solidnych zalet posiadają również wady. Tutaj należy wyróżnić rozmiary dysków, które wynoszą kilka cali. Porównując do pendrive’a, dysk zewnętrzny nie jest taki poręczny. Trzeba uwzględnić fakt, iż wbrew pozorom jest to dość delikatne urządzenie. Lekkie uderzenie może spowodować spowolnienie dysku, a nawet jego uszkodzenie.
Jakie zastosowanie ma przenośny dysk zewnętrzny?
Jest to kwestia, która może nam ułatwić zakup tego urządzenia. Trzeba wiedzieć do czego taki dysk służy. Używa się dysku głównie do:
- Przenoszenia różnej ilości danych – tutaj widzimy jedną z kluczowych zalet, czyli wygoda w przenoszeniu danych.
- Przechowywania danych w formie kopii zapasowej – urządzenie może posłużyć również, jako forma przechowywania ważnych plików.
- Zwiększenia ilości miejsca na pliki – tutaj możemy się dopatrywać wymienionego zastosowania w laptopach lub konsolach do gier.
Jak możemy zaobserwować na powyższych przykładach, zakup dysku zewnętrznego jest opcją, która ułatwia nam codzienne życie w niektórych aspektach. Dla osób, które potrzebują tego typu rozwiązań, takie urządzenie może być bardzo dobrą opcją.